Fotografija: Savjeti za ljetne dane

{sidebar id=4}Imate putnu kartu, par majica, fotoaparat i puno vremena za fotografiranje i zabavu, ma koliko mi to zvali odmor. Kad ste već isplanirali put u daleke krajeve, savjeti koje ćemo vam dati vrijede i za bliže lokacije.

Pripreme fotoopreme zavise gdje idete i koliko ćete biti na odmoru. Ako se radi o dužim izletima na kojima nemate vremena puniti baterije niti mogućnosti, uzmite bateriju više i obavezno napunite postojeće baterije. Skoro vrijedi isto pravilo za memorijske kartice, prije puta ih očistite (formatirajte) od starih fotografija. Ako imate malo memorije, primorani ste snimati u maloj rezoluciji, pa je bolje da kupite dodatnu karticu jer je šteta da propustite nešto snimiti ili imati super fotografiju u maloj rezoluciji.

Lokacija

Stigli ste, puni entuzijazma za fotografiranjem. No, nemojte žuriti i ispucavati 200 slika u sekundi. Osim što ćete brzo napuniti memorijsku karticu, nećete imati kvalitetnih fotografija s putovanja kojima ćete se hvaliti pred obitelji i prijateljima. Pogledajte lokaciju, prilikom fotkanja nemojte zaboraviti na kompoziciju, svjetlo, iskoristite pravilo trećine jer i sjajnu fotografiju neće spasiti loša kompozicija.

belem.jpg

Nemojte komplicirati prilikom fotografiranja, neka fotografija bude jednostavna – jedna točka interesa. Osim kompozicije, nemojte biti lijeni malo promijeniti visinu fotografiranja, fotografije iz ptičje ili žablje perspektive mogu ispasti odlično i neuobičajeno.

Ponekad dođete na novo odredište, razgledavate i nikako da nešto snimite jer vam nije ništa zanimljivo – tu mislim na razvikana turistička odredišta. No, ne očajavate, gledajte oblike, detalje, teksture i malo istražite druge putove od onih opisanih u vodičima.

Dodatna oprema

Osim baterija, punjača, ne zaboravite na vrlo koristan filter – cirkularni polarizator. Osim toga, nemojte zaboraviti meku krpicu za čišćenje objektiva. Ako znate da na mjestu gdje idete ima super pozicija za snimanje noćnih fotografija, uzmite ili posudite lagani stativ sa sobom. Ako niste uspjeli nabaviti stativ, iskoristite ograde, potpore, ukratko bilo što će vam pomoći da snimite kvalitetnu fotografiju duge ekspozicije.

ljetni-dani.jpg

Snimajući blizu mora, nakon par dana primijetit ćete slabe bijele naslage u utorima fotoopreme. To je nastalo zbog slane vode. Najlakše ćete očistiti fotoaparat majicom navlaženom u slatkoj vodi.

ljetni-dani-1.jpg

Ako snimate u mjestu gdje ima puno pijeska, uzmite sa sobom plastičnu vrećicu u koju ćete spremiti fotoaparat, ali ipak uzmite i četkicu. Četkica je korisna za čišćenje određenih mjesta poput kontakta i komandnih gumba gdje se pijesak lako zavuče.

Kod takvih mjesta probajte, smanjite potrebu stalnog mijenjanja objektiva. Ako baš je takva situacija, pridržavajte se par pravila i smanjit će te količinu pijeska koja ulazi u fotoaparat. Kad mijenjate objektiv, prvo ugasite fotoaparat, objektiv usmjerite prema dole ili u slučaju jakog vjetra zaklonite ga ispod majice i okrenite se tako da vam vjetar puše u leđa i onda tek mijenjajte objektive.

U slučaju da ste prije puta nabavili novi fotoaparat ili neku drugu opremu, korisno je da se upoznate sa svim funkcijama – nema smisla tegliti sa sobom upute za korištenje jer gubite vrijeme koje bi potrošili na fotografiranje. Nije sve u ogromnim SLR aparatima sa hrpom objektiva, ako možete probajte nabaviti kvalitetniji kompakt. Nije po karakteristikama kao SLR, ali pogodniji za snimanje u nekim situacijama, a i vaša kičma će vam biti zahvalna.

I za kraj, ako slikate neku osobu na cesti i pritom vas skuže i ljudi vas krenu gnjaviti da obrišete fotografiju. Moj savjet, radije obrišite fotografiju nego se raspravljati i možda ostati bez opreme.

Ako imate ispravke, nove informacije ili ste uočili pravopisne greške i tipfelere… javite nam! Ispunite forumlar i pošaljite nam. Vaša pomoć je dobro došla.

Izvor: Svijet fotografije

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here