Spomenik američkim pilotima u Imotskom

Njemačka protuzračna obrana, stacionirana na predjelu Glavine Donje kod Imotskog, pogodila je 13. travnja 1944. tri američka bombardera Liberator B-24. Mnogi Imoćani krenuli su tada prema Crvenom jezeru i počeli spašavati pilote i posadu. Neki su, međutim, poginuli, a nekolicina ih je bila ranjena i zarobljena od strane Njemačke vojske

Američkim pilotima poginulima u travnju 1944. godine kod Crvenog jezera, Imoćani će u suradni američkim veleposlanstvom podignuti spomen-obilježje. Dogovoreno je to ovaj vikend s dvojicom visokih časnika Američkih zračnih snaga Corryjem D. Dammom i Olegom Borukhinom, koji su tim povodom stigli u Imotski.

{sidebar id=4} – Naš zadatak je bio doznati što se dogodilo s našim pilotima. Zahvalni smo Imoćanima na brizi koju su pokazali i sačuvali uspomene na naše hrabre sunarodnjake. Na našoj Vladi je sada uspostava kontakta sa svim zainteresiranim koji bi podigli spomen obilježje poginulim pilotima – kazao je pukovnik D. Damm.

O događaju su im, inače, iscrpno pričali živi svjedoci prof. Sveto Dunda i Bosiljka Delić, a Marko Peršen posjeduje cijelu dokumentaciju o događaju.

Savezničke zračne snage sa baza na Siciliji bombardirali su tog 13. travnja 1944. godine ciljeve u Njemačkoj. U jednom takvom zračnom naletu, kada se eskadrila vraćala sa zadatka, njemačka protuzračna obrana, stacionirana na predjelu Glavine Donje kod Imotskog, uspjela je pogoditi tri američka bombardera Liberator B-24.

 Mnogi Imoćani krenuli su tada prema Crvenom jezeru i počeli spašavati pilote i posadu. Neki su poginuli, a nekolicina njih je ranjena i zarobljena od strane Njemačke vojske.

– Dobro se spominjem toga dana – priča nam Sveto Dunda, profesor u mirovini, koji je tada s još nekolicinom dječaka krenuo prema Crvenom jezeru. Jedan avion je odmah u plamenu s cijelom posadaom pao u Crveno jezero. Drugi je oštećen pao na sam rub jezera, jedan njegov dio je ostao na hridinama, a dio se sunovratio u jezero.

Treći se srušio prema kanjonu Badnjevice. Pet članova posade uspjelo se spustiti padobranima u polje gdje su ih zarobili Njemci, a jedanom pilotu se zapalio padobran i poginuo je na samom rubu jezera. Ostala devetorica zauvijek su ostala u još uvijek neistraženim dubinama Crvenog jezera. Nas djecu rastjerali su tadašnji vojnici koji su odmah pristigli.

Još godinama su Imoćani sakupljali po obroncima jezera ostatke aviona. Inače, imotski povijesničar i književnik prof. Krunoslav Zujić opisao je cijeli događaj u knjizi “Imoćani i Imotska krajina 1941.-1945.”.

Jednog od preživjelih pilota, Roberta Nellsona, prije nekoliko godina u Americi je pronašao imoćanin Hrabri Rajić. Obavio je s njim razgovor o cijeloj drami nad Imotskim. Prije dvije godine Nellson je umro, a potom Turistička zajednica Imotski kontaktira Američko veleposlanstvo u Zagrebu dajući im detaljan opis događaja i prijedlog otkrivanja spomen obilježja.

Inače, uz već spomenute Imoćane, domaćin američkim časnicima bio je i Luka Kolovrat, direktor Turističle zajednice Imotski.

piše Braco Ćosić

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here