VIDEO Šok za Hrvatsku, Island je zabio u 90. minuti za pobjedu

Island HrvatskaISLAND je pobijedio Hrvatsku 1:0 golom u zadnjoj minuti.

ISLAND – HRVATSKA 1:0

Tijek utakmice:

90. minuta: GOOOL za ISLAND! 1:0, strijelac HORDUR BJORGVIN MAGNUSSON! Stoper Islanda zabija glavom nakon ubačaja iz kornera.

vinyl sredina
80′ Velika prilika za Island! Sigurdsson je sjajno proigran petom krenuo sam prema golu s desne strane, ali u ključnom trenutku se spetljao i pucao preko gola.

77′ Prva zamjena kod Islanda: Finnbogasona mijenja Sigurdarson.

75′ Tempo utakmice je potpuno pao.

66′ Velika prilika za Hrvatsku! Brozović, koji je Islandu zabio oba gola Hrvatske za pobjedu 2:0 u prvoj utakmici na Maksimiru, jako dobro puca iz daljine, ali Halldorsson sjajno vadi loptu iz svog donjeg desnog kuta.

63′ Prva zamjena kod Hrvatske. Nevidljivi Kalniić izlazi, mijenja ga Brozović. Mandžukić se sada seli u špicu.

56′ Bjarnason prolazi sam i šutira pored vrata.

55′ Velika prilika za Hrvatsku! Perišić probija po desnoj strani i odlično poslužuje Kalinića, koji iz sjajne situacije, sa šest metara, puca pokraj gola.

50′ Opet Island otvara daleko opasnije, žustrije, brže. Prvih pet minuta nastavka protiče u dominaciji domaćina.

Poluvrijeme.

Na Island su došli navijači Hrvatske, ali ne Hrvatske koju je privatizirao jedan čovjek čudan.

Pratite i drugu utakmicu skupine koja se igra u isto vrijeme: Turska u Skadru vodi protiv Kosova.

44′ Hrvatska je izgubila glavnu prednost koju je imala, tehničku. Jer zadnjih minuta zaredale su početničke greške u jednostavnim dodavanjima. Najnovija opet na lijevoj strani, nakon čega lopta dolazi do Halfredssona, ali srećom po Čačićevu momčad, Islanđani jako loše pucaju iz daljine.

39′ Velika prilika za Island, spašava Lovren! Sigurdsson, najbolji islandski igrač, odlično prizemno centrira pred gol, ali Lovren klizećim u zadnji tren spašava ispred oba islandska napadača.

35′ Lovren ruši Bjarnassona na opasnom mjestu. Metar od ruba kaznenog prostora, iskosa na lijevoj strani. Sigurdsson, specijalist za slobodnjake, gađa bliže rašlje i trese mrežu, ali s vanjske strane.

31′ Modrić, daleko najbolji na terenu, puca s 20-ak metara i lopta ide pored vratnice.

28′ Nakon više od deset minuta bez ikakvih uzbuđenja, opet jedno i ponovno preko lijeve strane, gdje Mandžukić i Pivarić ne uspijevaju spriječiti Saeverssonada centrira. Gunnarsson natrčava i snažno puca na odbijanac s 20-ak metara, ali lopta odlazi daleko od Kalinićevih vrata.

21′ Isto mjesto radnje, isti suparnici. Ovaj meč za sada po svemu izgleda poput onog u dodatnim kvalifikacijama za SP 2014. Tada je završilo bez golova. Hrvatska ima inicijativu, drži loptu, ali Island drži raspored i pokušava zaprijetiti brzim kontrama, odnosno slanjem lopte na bokove.

16′ Modrić je još jednom izigrao suparnike i prošao sredinom, nakon čega Perišić i Badelj snažno prizemno pucaju prema golu, ali oba udarca završavaju u islandskom bloku.

10′ Hrvatska brzim dodavanjima preuzima kontrolu igre u vezi, tamo gdje je po imenima bolja ne samo od Islanda, nego i od puno jačih reprezentacija.

8′ Prilika za Hrvatsku. Modrić je sjajnim proigravanjem u prostor gurnuo Perišića samog na desnu stranu kaznenog prostora. Mourinhova velika želja ima puno vremena i prostora, te odigrava povratno za natrčalog Mandžukića, ali Gudmundsson blokira šut i spašava Island.

6′ Islanđani nastavljaju presingom na obrambenu četvorku Hrvatske, ne daju joj da iznese loptu.

3′ Island je Hrvatsku stisnuo visoko na samom početku, što se isplatilo s dva proboja domaćih, prvo preko desne, a zatim lijeve strane, ali prizemno proigravanje i centaršut izbija hrvatska obrana.

1′ Počeo je susret u Reykjaviku.

19:50. Službeni sastavi:
19:40 Važnu utakmicu vodi poznati, ali i sudac o čijim se predstavama priča danima nakon utakmica:

19:00. Island povodom dolaska Hrvatske trese nogometna groznica, jer kako nam govore kolege s tog otoka, ovo je prvi put da je ispred stadiona Laugardaksvollur   organizirana fan zona i gledanje utakmice na velikom ekranu:

18:00. Evo što za Index o reprezentaciji Islanda piše tamošnji sportski novinar koji prati nacionalnu nogometnu momčad:

15:00. Hrvatske nogometaše, a posebno najboljeg među njima, islandski navijači dočekali su nestrpljivo i s velikim poštovanjem, bolje reći obožavanjem:

Island i Hrvatska su najjači par današnje ponude, šlager posljednjeg od tri dana, na koliko je od petka do nedjelje razvučeno šesto kolo kvalifikacija za SP i posljednje prije ljetne stanke u prednatjecanju za plasman u Rusiju.

Derbi ove skupine igra se nakon što je odrađena prva dionica u grupi, odnosno nakon što je prošlo polovica, pet od deset utakmica kvalifikacija. Sve reprezentacije po jednom su igrale sa svakim od preostalih pet suparnika, a tablica je poprimila izgled koji daje sliku odnosa snaga među rivalima.

Domaćin današnje utakmice do sada ima jedan poraz i to protiv Hrvatske, kod koje je prije točno sedam mjeseci izgubio 2:0, a u studenom prošle godine na Maksimiru oba gola postigao je Marcelo Brozović.

Hrvatska je s druge strane uvjerljiva s četiri pobjede, jednim remijem i samo jednim primljenim golom. Ali jedini gubitak bodova (i navedeni zgoditak u njenoj mreži) datira još iz prvog kola kvalifikacija, u rujnu prošle godine protiv Turske, nakon čega je nanizala četiri pobjede, među kojima i spomenutu protiv Islanda.

Večerašnji meč iznimno je važan za obje reprezentacije, krenimo od domaćina: Island je trenutno drugi s 10 bodova, tri manje od vodeće Hrvatske i drži posljednju poziciju koja vodi u dodatne kvalifikacije. Jer za iduće SP nema play-offa trećeplasiranih ili izravnog odlaska drugih iz skupina. U Rusiju je zajamčen odlazak samo pobjednicima skupina, dok osam drugoplasiranih međusobno razigrava, a najlošija, deveta drugoplasirana reprezentacija iz europskih skupina, ne ulazi u play-off.

Rezultati by SofaScore

Zato je Islandu danas iznimno bitno da ne izgubi jer istovremeno opasno vrebaju konkurenti za drugo mjesto; očekuje se pobjeda Ukrajine kod Finske i Turske kod Kosova. Island bi u slučaju takvih rezultata i domaćeg poraza od Hrvatske, s drugog pao na tek četvrto mjesto. Naravno, pobjedom protiv Hrvatske, Island bi se bodovno izjednačio s liderom i najboljom reprezentacijom skupine.

Island i njegov izbornik Hallgrimsson bi ipak bili zadovoljni bodom protiv jake Hrvatske, a optimizam pred utakmicu temelje na tome što igra na neosvojivom Laugardalsvölluru, stadionu na kojem kvalifikacijsku utakmicu nije izgubio pune četiri godine, još od susreta sa Slovenijom u kvalifikacijama za SP 2014. Nakon toga je tamo pobijedio u devet susreta, a remizirao četiri.

Hrvatski glavni hendikep drugi je razlog za optimizam Islanda, jer gosti u Reykjavik dolaze bez šest igrača: Subašića, Vrsaljka, Ćorluke, Rakitića, Pjace i Kramarića.

Čačić i Modrić usprkos tome najavljuju igranje na pobjedu, kojom bi Hrvatska došla u predvorje Rusije i Svjetskog prvenstva iduće godine.