IMOTSKI: MILAN RIMAC, RAVNATELJ DOMA ZDRAVLJA, O NOVČANIM PROBLEMIMA

IMOTSKI: MILAN RIMAC, RAVNATELJ DOMA ZDRAVLJA,
O NOVČANIM PROBLEMIMA

U IMOTSKOM RODILIŠTU RAÐAJU SE GUBICI

Svake godine rodilište bilježi od 600 do 800 tisuća kuna gubitka i činimo sve da nam lokalna samouprava pomogne u sanaciji financijskih dubioza – Nužan novi prostor za Hrvatski zavod za javno zdravstvo i dijalizu

Milan Rimac: Zdravstvena zaštita mora biti prilagođena potrebama stanovnika Snimio B. ĆOSIĆ

Piše: Braco ĆOSIĆ


Koliko će se i kako predstojeće izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti odraziti na status imotskog Doma zdravljač Može li u dogledno vrijeme imotski Dom zdravlja prerasti na razinu opće bolnice? Hoće li najavljena izgradnja novih prostora Zavoda za javno zdravstvo u sklopu Doma zdravlja potaknuti davne želje Imoćana za gradnjom stacionara i kirurške dvorane, te, konačno, je li to sve skupa izvedivo u ovim današnjim financijskim prilikama. Pitanja su to koja zanimaju ne samo zdravstvene djelatnike, već i cijelo pučanstvo Imotske krajine.
— Ni Upravno vijeće Doma zdravlja, ni ja kao ravnatelj ne krijemo ambicije da se u dogledno vrijeme u Imotskom stvore uvjeti za podizanje razine zdravstvene zaštite — riječi su prvog čovjeka imotskog Doma zdravlja, ravnatelja dipl. iur. Milana Rimca.

Kirurška dvorana

— Pravilnom politikom specijalizacije kadrova u posljednjih dvadeset godina stvoreni su ovdje uvjeti za realizaciju nekih planova. Trenutačno imamo tri ginekologa, dva pedijatra, dvojicu internista, psihijatra, radiologa, dermatologa-venerologa, specijalista za očne bolesti, specijalista medicine rada, školske medicine i pet specijalista opće medicine, kao i specijalista ortodonta iz zubne zaštite. Uz ovakve stručnjake, ako se još izborimo za sredstva potrebna za izgradnju stacionara i kirurške dvorane, čiji plan smo već pripremili i namjeravamo ga prezentirati Županiji, to je zaokružena cjelina naših namjera.
— Nije li to preambiciozan plan?
— Hrvatski zavod za javno zdravstvo u Imotskom radi u neuvjetnom prostoru, pa im je gradnja novoga neupitna, a naša dijaliza u sto metara četvornih ima osam kreveta sa svim pratećim sadržajima i također vapi za novim prostorima.

Nužan mamograf

— Rodilište i dalje ostaje aktualan problem?
— Dolaskom dvojice ginekologa sa specijalizacije došlo je do određenih problema prikupljanja pacijentica i tu je bilo i niskih udaraca kolege protiv kolege. Situacija se sada u dobroj mjeri smirila, a nove ekipe, koje će se utemeljiti u siječnju sljedeće godine, dodatno će raščistiti tu situaciju. Financijski, pak, svake godine rodilište realno posluje s gubicima od 600.000 do 800.000 kuna i mi činimo sve da nam lokalna samouprava pomogne u sanaciji tih dubioza.
— Što je s akcijom za kupnju mamografa?
— Dom zdravlja daje punu podršku novoutemeljenoj Udruzi žena Imotske krajine, koja namjerava kupiti taj uređaj za rano otkrivanje raka dojke. I ja sam već kontaktirao neke donatore, a što se tiče novih uređaja, do kraja ove ili u siječnju sljedeće godine, nabavljamo jedan ultrazvučni aparat, potom jedan aparat za ortodonciju i ginekološku sondu.

Zakazala država

— Dugovanja ustanove i tužbe uposlenih zbog smanjenja plaća?
— Kumulirani gubici rodilišta, ali i nekih drugih radnih jedinica, objektivne su naravi. Zakazali su i mehanizmi državnih mjera, pa se prišlo onom najnepopularnijem — smanjenju plaća uposlenicima od 1998. do 2000. Potom nam je i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje odbio financirati školovanje specijalista od 1993. do 2000. godine. Bivši ravnatelj upravo je uputio te stručnjake na specijalizaciju uz suglasnost Ministarstva zdravstva. Zajedno s Upravnim vijećem pokušavamo naći rješenje za odštetu djelatnika, pa i unatoč brojnim interesnim pritiscima koji dolaze izvan naše ustanove, mislim da ćemo to riješiti mirnim putem, obročno, kako ne bi došlo do potpune blokade računa.

Štednja na zdravlju

— Upravno vijeće HZZO-a najavljuje ujedinjavanje ili ukidanje domova zdravlja. Što će biti s imotskim i pored najavljenih planova?
— Rješenje vidimo u kategoriziranju zdravstvenih ustanova, primjerno postojećim kadrovskim, prostornim, demografskim, prometnim i drugim okolnostima. O tome ne bi trebao odlučivati samo HZZO, koji ionako često svojim odlukama derogira pozitivne propise. Nadamo se da će naše Ministarstvo kroz zakon, kao i Županija, pronaći model za najadekvatniju zdravstvenu zaštitu, prilagođenu potrebama pučanstva na ovim prostorima, a ne samo štedjeti po svaku cijenu. I na sastanku ravnatelja domova zdravlja RH, ovo pitanje žestoko je raspravljano. Mi s organiziranim službama, sa 135 uposlenih, očekujemo konačno od države više pomoći za zdravstvo na imotskim prostorima.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here