Plemićka kuća na staroj pjaci

IN_02.jpgU slijedu je rekonstrukcija stoljetne plemićke kuće na staroj Pjaci u Imotskom. Radovi su počeli od temelja. Na slici možemo vidjeti kakva je ta građevina bila u svome originalu. Fotografirana je kad se u Imotskom 30. kolovoza 1925. za čitavu Krajinu držala proslava 1000. obljetnice krunjenja hrvatskoga kralja Tomislava na Duvanjskom polju. Slavila se u čitavoj Hrvatskoj. Pred ovom kućom slikana je svečana povorka, na čelu s glavnim odborom za proslavu. Misa se slavila na Pazaru. Sjećam se, bio sam ministrant. U povorci su bile stotine konjanika iz Krajine.

Ovu kuću zidao je prvi načelnik Imotskoga, plemić Mate Šoić Mirilović. Kad su istjerani Turci iz Imotskog i Krajine 2. kolovoza 1717. sudjelovao je Šoić u borbama za oslobođenje. Napustio je Mostar i veliko bogatstvo, kad se ozbiljno raspravljalo o oslobođenju zapadne Hercegovine (u što je bio uključen i Mostar) te stigao u Imotski. Mnogo je pomagao u pripremama za rat, a sudjelovao je i u samim borbama.

IN_01.jpgNa početku se mislilo od Imotskoga ići dalje. Venecija je odustala i zauzeto nazvala Aquisto novissimo – Posljednje zauzeće. Kad je 1718. godine nastalo razgraničenje, Mate Šoić je zajedno s Matijom Alilovićem organizirao prelazak 250 obitelji iz zapadnog dijela Hercegovine u Imotsku krajinu. Smjestili su ih u Vinjane, Glavinu, Proložac, Ričice i dijelom u Lokvičiće. Šoić je tražio od Venecije priznanje plemićke časti i zamjenu za ostavljeno u Mostaru, naknadu od dobara ostavljenih od izbjeglih turskih begova. Dobio je zemlje, kule i mlinice. Kuću je napravio na ondašnjem najistaknutijem dijelu Imotskoga. Njegovi rođaci Šoići ostali su u Mostaru. Današnje katoličko groblje u tome gradu zove se Šoinovac. Tijekom dva stoljeća obitelj Šoić Mirilović množila se i rastakala, dok je dolaskom komunista na vlast 1944. godine gotovo nestala. U Zagrebu su stradali Bepo i sin mu te brat, dr. Bogašin, kotarski predstojnik Mostara za vrijeme NDH. Njegov sin Slaven umro je posljednjih godina. Tako je nestala ta stara i časna imotska obitelj. Imanje je tijekom dugih godina rasprodano i nestalo. Kuću su prodali obitelji Cicilijani koja se doselila iz Trogira. Zadnjega Cicilianija, Barišu, ubili su 1944. godine komunisti. Njegovi su zgradu prodali advokatu Dinku Jonjiću, koji gradi novu kuću.{sidebar id=4}

 

 

 

Fra Vjeko Vrčić

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here